Sign Up for Little River's Online Newsletter
Banner Image
*Event Winners of 2016*
Father's Day "The Tradition"
: Gross Division: T-1st Place Jim & Mike Wagner 30, Brett & Kelton Hermanson 30, Tom & Denin Bieberitz 30. T-4th Place Mike & Andy Swanson 31, Jim & Matt Wagner 31.
Net Division: 1st Place Jesse & Trent Cariveau 29. 2nd Place Don & Kevin Nichols 30. T-3rd Joe Sullivan Sr & Danny Sullivan 31, Jeff & Ben Thielen 31, Ed & Jake Veness 31.

Tri-Cities Championship: Championship Flight: 1st Place Tim Kramer (78-76-154), 2nd Place Glen Reinke (77-78-155), 3rd Place Bryce Jacobson (75-82=157), T-4th Place Charlie Siem (78-81-159), T-4th Place Fred Stubenvoll (78-81=159); First Flight: 1st Place Garrett Waloway (79-76=155), 2nd Place John Beyer (79-83=162), 3rd Place Mike Mansfield (85-81=166); Second Flight: 1st Place Jon Mans (89-88=177), 2nd Place Andy Ferm (86-91=177), 3rd Place Rich Desjarlais (94-87=181), 4th Place Bill Sundquist (91-100=191); Senior Division (55-65) First Place Glen Reinke 155, Second Place Mike Mansfield 166, Third Place Bill Sundquist 191, Fourth Place Brian Wiltzius 195; Super Senior Division (66 & Up) First Place Fred Stubenvoll 159, Second Place Rich Desjarlais 191.

Red, White, and Blue Scramble: Championship Flight: 1st Place Shane Erdman, Jim Dufrane, Gary Nadolny, Mike Karsti 52; Second Place Glen Reinke, Scott Marineau, Ken Gressel, Oscar Burnett 53; 3rd Place Jim Wagner, Mike Wagner, Matt Wagner, Michelle Wanger 54; First Flight: First Place Kim Behnke, Ryan Behnke, Wayne Beattie, Travis Orlando 55; Second Place Jeff Thielen, Joe Sullivan Sr., Joe Sullivan Jr., Danny Sullivan 56; T-3rd Place Tyler Borkowski, Brian Van Dyck, Erik Kamarainen, Ryan Day 57; T-3rd Place Blake Grenier, Rob Grenier, Ben LaCombe, Dan Ott; Second Flight: First Place Steve Carter, Jeff Van Dyck, Jered Berman, Dick Pier 58; T-2nd Place Kevin Hogan, Tom Hogan, John Gunville 59; T-2nd Place Byron Kowalski, Bill Kowalski, Paul Kowalski, Zach Michalski 59; Third Flight: 1st Place Chris Jorgenson, Marty Barber, Terry Vincent, Ory Green 55; 2nd Place Sam Komp, Steve Komp, Scott Komp, Mike Andre 56; Third Place Aaron Unti, Eric Unti, Cary Unti, Jake Veness 59; Fourth Flight: 1st Place David Maguire, Ruth Maguire, Marcus Maguire, Molly Maguire 56; T-2nd Place Brian Wiltzius, Jamie Wiltzius, David Wiltzius, Jon Mans 60; T-2nd Place Kent Kostelecky, Bill Beattie, John Carlson, Bob Landenberger; T-2nd Place Ben Dufrane, Tyler Phillips, Jordan Botbyl, Logan Wright; Fifth Flight: First Place Sid Zadurski, John Zadurski, Cody Bezio, Mike Roeder 59; T-2nd Place Bryan Polzin, Brett Polzin, Rick Polzin, Ryan Johnson 60; T-2nd Place Tyler Turan, Chris Cook, Josh Kass, Eric Uecke 60; 4th Place Tom Colvin, Darrell Pier, Jeff Cook, Jim DeMarce 61; Sixth Flight: 1st Place Roger DeGroot, Bev DeGroot, Jeff House, Brad Richards 59; 2nd Place John Stratton, Bob Zutter, Bill Sundquist, Rich Desjarlais 61; 3rd Place Eric Morois, Tom Morois, Ron Nerat, John Nutter 64




*Event Winners of 2015*

Memorial Day: Championship Flight: Jim & Matt Wagner (62), First Flight: Wayne Beattie & Kim Behnke (64), Second Flight: Tim & Evan Kramer (59), Third Flight: Landon Maccoux & Adam Francour (63), Fourth Flight: Paul Boyce & Doug Polomis (68), Fifth Flight: Andy Ferm & John Comar (75), Sixth Flight: Ashley Haile & Jeremiah Haile (72). We had 43 teams in total battle through the rain conditions.

Monday Night League Winner:
Rite Way Towing (Kim Behnke, Wayne Beattie, Roger Gratto, Dean Thomson)

Industrial League: Jon Drees & Eric Barggren

Hole-In-One Club:  Jared Turan #15,
Sam Komp #8, Sharon Ehlers #8, Jeff Thielen #8

Men's Club Championship: Jim Wagner (Championship Flight), Bob Koehn (First Flight), Ken Gressel (Second Flight), Rich Desjarlais (Third Flight)

Women's Club Championship: Laurie Olsen (18 Hole Gross Champion), Sue Barggren (18 Hole Net Champion), Laurie Olsen (9 Hole Gross Champion), Dar Kehoe (9 Hole Net Champion)

Junior Club Championship: Kayla Thielen (Girl's Division), Bryce Jacobson (Boy's Division)

Senior Club Championship: Overall Gross Champion: Ken Gressel 69, Overall Net Champion: Roger DeGroot 61.
Dave Nielsen (50-59 Gross Winner), Ron Olson (50-60 Net Winner), Ken Gressel (60-69 Gross Winner), 3 Way Tie - Jim Ehlers, Larry Larson, Fred Stubenvoll (61-69 Net Winner), 2 Way Tie - Wayne Beattie & Bill Kowalski (70 & Over Gross Winner), Roger DeGroot (70 & Over Net Winner)

Fourth of July Red, White, & Blue Scramble: Two Way Tie - Chip Reiswitz, Bradley Thielen, Adam Drys, Dave Rosner and Mike Wagner, Jim Wagner, Matt Wagner, Michelle Wagner (Championship Flight Winner); Jim Gokey, Tom Collins, Frank Porth, Scott Anderson (First Flight Winner); Tyler Borkowski, Brian Van Dyck, Erik Kamarainen, Ryan Day (Second Flight Winner); Mark Gardon, John Gardon, Joe Gardon, Mark Bruemmer (Third Flight Winner); Marty Barber, Chris Jorgenson, Terry Vincent, Ory Green (Fourth Flight Winner); Steve Peanosky, Ryan Peanosky, Steve Rassmussen, James Rassmussen (Fifth Flight Winner); Mike Roeder, Sid Zadruski, Ryan Walters, Johnny Zadurski (Sixth Flight Winner)

Couples League Champion: Tie! Jim & Sharon Ehlers and Bob Koehn & Marlea Spaude

Memorial Couples Open Champions: Andy LaBarbera & Casey Messer

Tri-Cities Golf Tournament: Jim Wagner (Championship Flight), Andy Swanson (First Flight), Bradley Thielen (Second Flight), Oscar Burnett (Third Flight), Rich Desjarlais (Fourth Flight)



*Event winners of 2014*



Monday Night League Winner:
Stalheim Chiropractic (Dave Stalheim, Randy Aerts, Chris Wingender, Bob Orwig)

Industrial League: Jeremy Heidbrier & Ken Banister

Hole-In-One Club: Mike Lindstrom #6, Kim Behnke #8

Men's Club Championship: Jim Wagner (Championship Flight), Glen Reinke (First Flight), Bob Mellinger (Second Flight), Paul Boyce (Third Flight)

Women's Club Championship: Laurie Olsen (18 Hole Gross Champion), Sue Barggren (18 Hole Net Champion), Laurie Olsen (9 Hole Gross Champion), Linda Kowalski (9 Hole Net Champion)

Junior Club Championship: Kayla Thielen (Girl's Division), Michael Wagner (Boy's Division)

Senior Club Championship: Jim Wagner (50-60 Gross Winner), Mike Swanson (50-60 Net Winner), Steve Carter (61-69 Gross Winner), Tom Lund (61-69 Net Winner), Chuck Heath (70 & Over Gross Winner), Terry Woods (70 & Over Net Winner)

Fourth of July Red, White, & Blue Scramble: Adam Drys, Chip Reiswitz, Bradley Thielen, Dave Rosner (Championship Flight Winner); Kim Behnke, Ryan Behnke, Travis Orlando, Wayne Beattie (First Flight Winner); Joe Sullivan Jr., Joe Sullivan Sr., Danny Sullivan, Jeff Thielen (Second Flight Winner); Dave Maguire, Ruth Maguire, Marcus Maguire, Bob Maguire (Third Flight Winner); John Ganter, Jason Ganter, Bill Lund, Mark Lund (Fourth Flight Winner); Brian Wiltzius, Jamie Wiltzius, David Wiltzius, Jon Mans (Fifth Flight Winner); John Stratton, Rich Desjarlais, Bob Zutter, Bill Sundquist (Sixth Flight Winner)

Couples League Champion: Glen & Debbie Reinke

Memorial Couples Open Champions: Matt & Nicky Arn

Tri-Cities Golf Tournament: Joey Collard (Championship Flight), Tim Kramer (First Flight), Bob Koehn (Second Flight), Denin Bieberitz (Third Flight), Jon Mans (Fourth Flight)